Bydlí v bytě o celkové výměře 38 metrů čtverečních, ale zároveň má talent efektivně a citlivě využít prostor, dekorace a nábytek tak, aby byly vyladěné do posledního detailu a maximálně plnily svůj účel. To je bydlení Iri Novak z blogu Mujdummujsquat.cz. Trochu inspirace z jejího bydlení jsme přinesli i vám.
Kolik věcí vlastně potřebujete?
„S věcmi je to jako s penězi. Když netušíte, kolik jich máte, vlastníte jich moc,“ tvrdí Iri, která razí pravidlo, že čím méně šuplíků a polic, tím lépe. Vlivem častého stěhování věcí ubývalo, až nakonec zakotvila na 38 metrech čtverečních v pražských Vinohradech, kde má jen to, co skutečně potřebuje. Čistý interiér totiž znamená pořádek nejen v prostoru, ale i v hlavě, zbavení se chaosu a zaměření se na ty skutečně důležité věci.
Minimalismus se promítá i do běžných činností v bytě – od absence myčky a ručního mytí nádobí po bezobalové nakupování a méně oblečení. „Není to tak těžké, jak se zdá. Důležitá je systematičnost a pevné rozhodnutí. Začněte oblečením, zbavte se věcí na doma a nechte si jen to, co si každý týden berete na sebe. Všechno ostatní je zbytečné nebo se to dá půjčit,“ vysvětluje Iri. Z oblečení pak následují další věci, které zjistíte, že vlastně nemusíte mít. Knihy, které si chystáte už rok přečíst „až bude čas,“ přehršel hrnců a kuchyňského nádobí, když žijete ve dvou… a seznam nekončí.
Pojďme se minimalistickým interiérem inspirovat!
Koberec s příběhem žen z kmene Taimani
Dominantou interiéru je koberec, který se ručně vyrábí až 6 měsíců. Jedná se o takzvaný „Taimani Gul“, což je koberec, který tkají ženy z kmene Taimani v hornatém Hazáristánu, usedají k podomácku vyrobeným tkalcovským stavům a do koberce tkají svůj životní příběh. Koberec tvoří základ z ovčí vlny a vyznačuje se nádhernými výraznými barvami.
Své místo si našel v interiéru i koberec, který není barven chemicky. Přirozenost mu na kráse neubírá a skvěle ladí pod nové patro na spaní, které do interiéru přináší prostor navíc.
Čarování s kuchyní i s nízkým rozpočtem
Vylepšit i starší kuchyň se Iri rozhodla snadno a rychle, ale hlavně s minimem nákladů. Původní kuchyňská linka nebyla nic moc, a proto řešila, zda dvířka natřít nebo přelepit. Nakonec vyhrál barevný nátěr. Stačilo koupit pěnový váleček, vaničku, plavenou křídu, brusný papír a samozřejmě matnou barvu na dřevo. A mohlo se kouzlit.
PŘED
PO
Nový kabát dostala i lednice barevným olemováním akrylovou barvou. Pak stačilo dokoupit pár dekorací – kožešiny, polštářky, květiny a dřevěné doplňky. A rázem jste měli pocit, že stojíte v úplně nové kuchyni.
Kancelářský nábytek, který podruhé ožil
Idea minimalismu jde také ruku v ruce s upcyklací – renovování starých věcí, které by se jinak vyhodily. Kancelářský nábytek, který měl původně skončit na smetišti, tak dostal nový kabát. Organizér na kolečkách stačilo natřít a stal se z něj praktický noční stolek se spoustou úložného prostoru. Vyhrála akrylová růžová barva a černá páska, která je na zbývajících šuplících.
Že méně je někdy více, a že opravdu nepotřebujete mraky nových věcí, se říká sice často a pro mnohé začíná být tvrzení spíše prázdným výrazem. Pokud se ale opravdu oprostíte od předsudků a ujasníte si v hlavě, co je teda ta věc, kterou musíte mít a bez které nemůžete být, možná zjistíte, že je to vlastně jednodušší, než se zdá.
A co vy, jak jste na tom s věcmi v bytě? Renovujete, nebo kupujete nové? Dejte nám vědět!