Mnoho z nás to zažilo. Je krásný den a nic nezní lépe než odpoledne strávené na terase. Procházíte se venku s hrnkem teplého čaje či kávy v ruce a přivítá vás mokrý, zaprášený nebo rozbitý zahradní nábytek.
I když je venkovní nábytek často odolný, není nezničitelný. Třeba ratanový nábytek těžko snáší jak záření slunce, tak deštivé počasí. Poškození ultrafialovými paprsky, extrémní teploty, nepříznivé počasí, déšť či sníh jsou všechny možné hrozby pro zahradní nábytek z různých materiálů. Naštěstí existuje několik jednoduchých kroků, které můžete udělat, abyste svůj zahradní nábytek ochránili, aby vydržel i několik dalších let.
Odolné proti větru, dešti nebo slunečnímu záření
Ochrana venkovního nábytku před nepříznivým počasím je důležitá pro jeho dlouhou životnost.
Jedním ze způsobů, jak chránit vaše zahradní sestavy před poškozením vodou a UV paprsky, je použít přípravek odolný proti povětrnostním vlivům přímo na povrch nábytku nebo polstrování. Buďte však opatrní a pečlivě dodržujte pokyny výrobců. Použijte produkty pouze na materiály, pro které jsou určené. Jinak by mohly napáchat více škody než užitku.
Druhým způsobem, jak prodloužit životnost vašeho zahradního nábytku, je použití ochranných obalů. Kvalitní potahy jsou obvykle vyrobeny z polyesteru či jiných materiálů, které jsou vodotěsné a odolné proti UV záření. Vhodné jsou i plachty se šňůrami, které nábytek mimo sezónu dobře skryjí, ale které můžete zároveň připevnit, aby při silných podzimních větrech neulétly.
Tip: Máte na zahradě či terase starý nábytek, které se hodí maximálně tak na smetiště? Zbavte se ho a využijte slev, které obchody po sezóně nabízí. Jak vybrat zahradní nábytek, který se bude hodit na vaši zahradu, vám poradí na Jaktovybrat.cz.
Čištění zahradního nábytku podle jeho materiálu
Bez ohledu na to, jak dobře se o svůj venkovní nábytek staráte, neměli byste zapomínat ani na jeho čištění. To je dobré provádět důkladně alespoň jednou ročně. Následující kroky vám poskytnou návod, jak na to, ať už je váš nábytek z kovu, plastu nebo dřeva. Mysleli jsme i na polstrování.
Kov a plast
Kovový a plastový zahradní nábytek můžete čistit stejným způsobem. Hliník, ocel, tepané železo a plast lze čistit mýdlovým či jarovým roztokem. Pokud na oceli nebo kování objevíte rez, odstraňte ji co nejdříve brusným papírem. Poté na postižené oblasti naneste odpovídající nátěr, aby nedošlo k další oxidaci.
Dřevo
Čištění dřevěného zahradního nábytku vyžaduje trochu větší opatrnosti. Dřevěný nábytek chráněný barvou lze omývat podobně jako kov – setřít hadříkem pomocí jarové či mýdlové vody. Při čištění lakovaného nebo neošetřeného dřeva však buďte opatrnější. Velké množství vody by jej mohlo poškodit či způsobit změnu jeho barvy. Na tyto povrchy volte pouze vlhký hadřík, aby k tomu nedošlo.
Polštáře a polstry
Vysajte celou plochu polštářů a polstrů a jakýchkoli švů, abyste zachytili všechny nečistoty. Podle potřeby očistěte teplou vodou či slabým mýdlovým roztokem. Máte-li na polštářích a polstrech povlaky, je to o to jednodušší – stačí je pouze vyprat.
Skladování mimo sezónu
Blíží se chladný podzim a zima? Nábytek už využívat nebudete? Pak je nejvyšší čas jej uskladnit. Nejlépe dovnitř, ale minimálně alespoň pod střechu s tím, že ho zakryjete.
Co se týče polštářů či polstrů, těm se venku líbit nebude. Jsou obzvláště náchylné na vlhko, které v nich může způsobit tvorbu plísní. Proto byste je měli uložit dovnitř. Pokud vás trápí nedostatek místa, vsaďte na vakuové pytle. Ty dělají přímo zázraky, dojde-li na množství úložného prostoru. Ujistěte se, než vložíte polstry či polštáře do pytlů, že jsou opravdu suché. Vytáhnout na léto plesnivé polštáře, to by bylo k pláči.