Pamatujete si na tu dobu, kdy se objevila první domácí kina? Byl to obrovský hit a kdo se chtěl doma cítit jako v kině, musel tuhle sadu reproduktorů doma prostě mít. Nyní ale jejich prodej klesá a důvodem je právě slovo sada. Jednalo se totiž o sestavu tvořenou z několika částí, a ne každý má doma tolik prostoru. A právě proto se na trhu objevil soundbar!
Proč pořídit soundbar?
Dnešní televize nabízí skvělý obraz a úžasné funkce. K dokonalosti chybí už jen skvělý zvuk. A právě k tomu slouží soundbar. Díky němu získáte ze sledování filmu zážitek, jako byste byli v kině. Samozřejmě je třeba zmínit, že je třeba vybrat nejprve kvalitní televizi, aby výsledek byl opravdu dokonalý. Pokud máte starší typ televize, nejspíše vás stejně čeká výměna kvůli nutnému přechodu na DVB-T, a tak máte alespoň prostor pro výběr takové, ke které vámi vybraný soundbar bude sedět.
Co je to soundbar? Soundbar k TV je skvělý doplněk, který přináší dokonalý a dobře prokreslený zvuk. Jak už bylo zmíněno, oproti reprosoustavě má soundbar výhodu prostorové nenáročnosti. Navíc je cenově přívětivý. Pokud zvolíte základní soundbar k TV, získáte jednodílný model.
V případě, že chcete soundbar vylepšený o subwoofer, budete mít navíc externí jednotku. Soundbar se subwooferem generuje zvuky na velmi nízkých frekvencích. Tato druhá jednotka může být bezdrátová, což znamená, že ji nemusíte připojovat k centrální jednotce a stačí jen připojení do elektrické sítě.
U domácího kina stále platí, že s ním získáte lepší iluzi prostorového zvuku. Ale je to vykoupeno vyšší cenou, obtížnou instalací a je náročnější na prostor. Pro běžného uživatele je soundbar skvělou náhradou domácího kina.
A v neposlední řadě je třeba uvést důvod, proč pořizovat soundbar, když televize mají své vlastní reproduktory? Důvodem je, že i ty nejlevnější soundbary vám poskytnou mnohem lepší zvukový zážitek než integrované reproduktory v televizi. U nejnovějších typů soundbarů se již můžete setkat i s Dolby Atmos.
Jak vybrat soundbar
Důležité je si ujasnit, jaké máte od soundbaru požadavky, jaké má mít vlastnosti, rozměry, výkon a počet kanálů.
Co se týče požadavků, chcete „jen“ vylepšit zvuk televize, nebo dosáhnout maximální kvality zvuku? Od toho se poté budou odvíjet parametry a cena. Vezměte v úvahu i velikost místnosti a počet zařízení, která budou na soundbar napojená. Při výběru vezměte v úvahu i vaše sousedy. Pokud nemáte odhlučněný byt, může váš reproduktor k televizi i při nízké hlasitosti být slyšet, a možná pak nebudete moct využít jeho potenciál.
Soundbar k televizi se liší počtem kanálů. Základní soundbar vysílá zvuk zepředu a rozesílá jej do prostoru. Každý další kanál pak vylepšuje jeho zvuk. Existují následující typy repro pod televizi:
- Soundbar 2.0 – základní soundbar se 2 předními kanály
- Soundbar 2.1 – má kanály stejné, jako předchozí, ale navíc má subwoofer
- Sounbar 3.0 – soundbar k TV obsahující 2 přední kanály a středový kanál pro mluvené slovo, tento typ také obsahuje subwoofer
- Soundbar 5.1 – tyto reproduktory pod TV obsahují subwoofer, 3 přední a 2 zadní kanály
- Soundbar 7.1 – má 4 speciální surround kanály (2 vepředu a 2 vzadu) a dále 3 standardní, kdy jeden je umístěn vpředu a dva vzadu
- Soundbar 9.1 – v současné době nejlepší dostupný reproduktor k TV, který má oproti předchozímu typu navíc 2 výše uložené přední reproduktory
K výše uvedenému rozdělení je nutné podotknout, že pro běžného uživatele jsou dostačující 2.0 – 3.1 kanálové soundbary , jejichž cena se pohybuje od 2 000 do 8 000 Kč.
Důležitým faktorem při výběru je velikost soundbaru vzhledem k prostoru, který máte pod TV. Aby se vám do prostoru soundbar vešel či aby nepřesahoval do obrazovky. Pokud máte prostor menší, můžete využít speciálního držáku na stěnu.
Kromě zkvalitnění zvuku může soundbar poskytovat i další skvělé funkce. Existuje například soundbar s rádiem, DVD přehrávačem, USB vstupem, Bluetooth či nočním režimem. Díky Bluetooth si můžete přes soundbar pouštět hudbu či využívat některé z dostupných aplikací.
Dále se zaměřte na výkon RMS, což je údaj udávající maximální výkon ve wattech, při němž reproduktory mohou dlouhodobě hrát bez poškození. Pro běžnou domácnost se doporučuje 200-300 W, pro větší místnosti poté 400 W a více. V případě, že vlastníte i subwoofer, výkon se dělí mezi obě zařízení.
Ohledně zvuku je nejlepší přečíst si recenze od uživatelů, které vám napoví. Zvuk může být orientován na basy, což je vhodné pro sledování většiny filmů, nebo sází na vyváženost, což oceníte u klidnější muziky či mluveného slova.
Připojení soundbaru
Obavy, že třeba nebudete vědět, jak připojit soundbar k TV, jsou naprosto zbytečné. Snadná instalace je totiž nespornou výhodou soundbaru. Postačí vám k tomu 15 minut a návod, který je součástí balení. V něm se dozvíte základní postup, jak propojit soundbar s TV.
Soundbar volte právě i s ohledem na to, jaké budete preferovat připojení. Pro připojení k telefonu budete potřebovat Bluetooth či Wi-fi. V případě Bluetooth se zaměřte na to, zda lze zařízení spárovat s více mobily nebo jen s jedním. Pro propojení s TV budete k připojení potřebovat klasický konektor nebo HDMI konektor.
Na závěr je třeba zmínit, že vysoká cena není zárukou kvality. Ideálně se poraďte s odborníkem či projděte velké množství recenzí, abyste měli jistotu, že volíte správný typ právě pro vás. A také je třeba myslet na to, že ani nejlepší soundbar nenahradí kvalitní audio soupravu.