Není práce na počítači jako práce na počítači. Někdo k ní potřebuje jen notebook, jiný upřednostní klasický stolní počítač a ještě musí mít spoustu místa na papíry či další předměty, bez kterých se při své práci neobejde. K tomu třeba i tiskárna se skenerem – a už je jasné, že pro každého se bude hodit úplně jiný PC stůl. Jak vybrat ten správný právě pro vás, na co se soustředit především? Díky našim radám určitě nešlápnete vedle!
O výběru pracovního stolu už jsme sice psali, dnes se však zaměříme čistě na stůl pro počítač. Jeho výběr se řídí trochu jinými specifiky, navíc chceme detailněji vyzvednout některé parametry stolů pro práci s počítačem.
Tvar a celková plocha
U stolu pro PC je velmi důležitý jeho tvar, respektive tvar pracovní desky, k tomu i celková plocha, kterou na stole budete mít k dispozici. Jestliže víte, že stůl použijete opravdu jen pro notebook, že nebudete nikdy zavaleni horou papírů nebo že tiskárna vám stačí jen malá laserová pod stolem, zkrátka že se vedle notebooku musí na stůl vejít už jen myška, sklenice s vodou a hrníčky s kávou či čajem, bude stačit malý obdélníkový PC stůl. Prostě 60 x 80 cm plochy může být tak akorát.
Jestliže jste v opačné situaci, kdy na pracovním stole potřebujete mít mnoho papírových podkladů nebo třeba větší předměty, o kterých pak píšete, popřemýšlejte o stole rohovém. Jeho celková plocha se rozšiřuje právě o trojúhelník rohu stolu, kam se toho vejde opravdu dost. Pokud chcete zůstat u obdélníku, sáhněte po větším rozměru, minimálně 80 x 140 cm, klidně i v rozkládacím provedení, když víte, že větší plochu využijete jen nárazově, až vás vaši klienti jednou za čas zasypou větším množstvím dokumentů.
Rozhodně se nemusíte lekat, že byste za velký psací stůl dali majlant. Stačí využít častých slev na nábytek a nakoupit za akční ceny nebo za ceny snížené díky slevovým kuponům!
Výška
Doporučovanou výškou pro pracovní stůl je 75 cm. Jenže každý z nás je jinak vysoký, a proto bychom měli stůl vybírat podle sebe, nikoliv podle obecných doporučení. U PC stolu byste totiž při sezení měli mít kloub v kolenu, kyčli a lokti v pravém úhlu.
Ovšem pozor, u psaní na klávesnici stolního počítače je to trochu jinak – ruce by měly jít o něco níž, než máte položeny další podklady k práci. I proto se běžně dělají PC stoly s výsuvným šuplíkem pro klávesnici. Takže stůl pod notebook bude vždy nižší než stůl pro klasické PC.
Celková výška stolu měří podle jeho pracovní desky, proto požadovanou výšku stolu můžete vyzkoušet klidně i u jídelního stolu v kuchyni. Vždycky si zjistěte, v jaké výšce stůl potřebujete právě vy. Anebo se spolehněte na stoly flexibilní.
Flexibilita
Někdo rád střídá práci vsedě a ve stoje, což je u dlouhodobé práce s počítačem téměř nutnost. V takovém případě je potřeba mít buď dvě pracovní místa, u jednoho stát a u druhého sedět, nebo si vybrat flexibilní stůl, jehož výšku si snadno změníte podle potřeby. Pak můžete střídat židli, klekačku, gymnastický balon i stoj.
Police a nohy stolu
Pro PC stůl jsou důležité i různé police nebo pojízdné šuplíky a podstavce, například pro samotnou PC bednu, pro tiskárnu, pro balík papírů, hodí se zásuvka na flash disky či USB kabely, na obálky, šanony apod. Právě u stolu pro počítač jsou tyto doplňky velmi důležité, abyste si, v případě potřeby, mohli udělat ucelené pracovní hnízdo na jednom místě.
Ostatní parametry výběru jsou pak stejné s výběrem stolu pracovního (psacího).