Větší, dražší, chytřejší. Opravdu je nutné mít všechna nej v jednom, abyste si vybrali tu nejlepší televizi pro vás? Rozhodně není, pojďte se přesvědčit v našem nákupním průvodci.
Než se pustíte do výběru televize, položte si pár otázek. V jaké místnosti bude umístěna a jak je ta místnost velká? Jak často ji plánujete sledovat a jaké funkce od ní očekáváte? Televizi nemusíte mít nutně největší a se spoustou funkcí. Vyberte si přesně takovou, která odpovídá vaším preferencím. Mnohdy tak ušetříte nemalý obnos.
Jak vybrat úhlopříčku televize
Dnes už jsou minimálním standardem 40‘‘ (101,6 cm) televize. To ale neznamená, že menší je horší. Obzvlášť pokud pořizujete televizi do menšího pokoje, je vhodnější i menší úhlopříčka, díky které budete moct obraz sledovat komfortně. Ideální sledovací vzdálenost je v případě Full HD rozlišení přibližně dvoj až trojnásobek úhlopříčky. U 4K rozlišení je pak sledovací vzdálenost stejná jako úhlopříčka.
Chytrá nebo klasická?
Máte televizi jako kulisu nebo jen koukáte na pořady, které se se právě vysílají na klasických kanálech? Chytrá televize by pro vás byla jen zbytečný výdaj. Pokud ji ale chcete využívat jako multimediální přehrávač na videa z YouTube, Stream.cz nebo na sledovaní streamovacích služeb jako jsou Netflix a HBO GO, Smart TV je přesně to pravé pro vás.
Zakřivená nebo rovná?
Zakřivený displej kopíruje zakřivení oční rohovky a tím zprostředkuje skvělý sledovací zážitek. Všechny body obrazovky jsou totiž ve stejné sledovací vzdálenosti od vašich očí a obraz tak vidíte bez zkreslení. Má ale jednu velkou nevýhodu. K zakřivené obrazovce musíte sedět kolmo, jinak obraz bude naopak zkreslený více než u rovné. Taková televize je ideální, pokud na ni nekoukáte ve více lidech, pro rodinné sledování volte určitě rovnou.
Na jaké parametry se zaměřit
Obraz
Dnes už prakticky nenajdete jiné než LED televize. Mají jasné barvy, vysoký kontrast a široký pozorovací úhel. Ještě vyspělejší technologii nabízí OLED TV, kdy na obrazovce umí samostatně rozsvítit každý jednotlivý pixel a vy tak zachytíte i ty nejjemnější detaily. Vyšší kontrast pak můžete ještě získat díky technologii HDR, ale u něj je pro dosažení efektu potřeba, aby HDR podporoval i zdroj obrazu.
Pro příjemné sledování je dobré při koupi sledovat i pozorovací úhly. Tedy údaj o tom, pod jakým úhlem můžete televizi sledovat, aniž by vykazovala změny jasu, kontrastu nebo barev.
Rozlišení
Full HD nebo 4K? Záleží, jak moc si obraz chcete užít. Full HD s rozlišením 1920×1080p je pro běžného uživatele naprosto dostačující. Přesto už je spousta filmů a seriálů dostupná ve 4K. A pokud je sledujete rádi, byla by škoda se o dokonalý obraz ochudit. Cenově už se nejedná o takový rozdíl jako dříve.
Frekvence obrazu
Vyšší číslo znamená vyšší plynulost. Momentálně jsou na trhu televize s 50, 100 a 200 Hz. Plynulý obraz oceníte zejména při sportovních přenosech a akčních filmech, tam doporučujeme volit nejméně 100 Hz. Pozor na trik výrobců, kde uvádí uměle navýšenou hodnotu schovanou pod líbivé názvy.
Konektivita
Kolik zařízení (set top box, herní konzole…) budete k televizi připojovat? To je minimální číslo konektorů, které od nové televize chcete. Pro promítání fotek a videí z telefonu budete potřebovat USB konektor. V dnešní době je ale také velmi důležité, aby televize měla i HDMI konektor. Díky němu si mimo jiné můžete z televize udělat monitor a přehrát si na větším třeba filmy z notebooku.
Zvuk
Bohužel i ty nejlepší televize nebudou mít kvalitu zvuku, kterého dosáhnete pomocí externích reproduktorů nebo sluchátek. Čím jsou televize tenčí, tím méně místa zbývá pro kvalitní reproduktory. Pokud si tedy potrpíte na kvalitní zvuk, je nejlepší zvolit externí audio systém, soundbar nebo sluchátka.
Kam televizi umístit
Dnešní televize už mají jen minimální hloubku a objemné obývákové stěny jsou pro ně tak naprosto zbytečné. Umístit ji můžete na minimalistický televizní stolek nebo zvolit připevnění na zeď. A to pomocí fixního držáku nebo i pomocí polohovatelného, který je skvělý v tom, že si můžete přesně nastavit z jakého úhlu ji chcete sledovat. Ještě pohodlnější variantu nabízí elektricky poháněný držák. Tak si správný úhel nastavíte, aniž byste se museli zvednout.