Jsou příjemně měkké, teplé, stylové a dělají prostor útulnějším. Taky se ale dost špatně čistí. Máte i vy doma koberec s vysokým vlasem? Pak se vám rozhodně budou hodit tyto rady, jak ho pravidelně udržovat, hloubkově vyčistit a obnovit jeho krásu.
Základem je pravidelné čištění
Koberec s vysokým vlasem je potřeba čistit častěji než ten klasický. A to nejen kvůli nečistotám, ale také kvůli zdraví. Koberce jsou totiž rájem roztočů, kteří citlivějším z nás způsobují nepříjemné alergické reakce.
Základem je suché čištění klasickým vysavačem. Dejte si však pozor na nastavení sacího výkonu. Čím vyšší výkon, tím snadněji odstraníte prach a nečistoty, mohli byste ale také poškodit strukturu vláken. Šetrnější je také využít nástavec na čalounění. Nezapomeňte koberec vysávat ve všech směrech, abyste se dostali mezi jednotlivá vlákna.
Další možností je pověsit koberec ven a pořádně vyklepat. Čištění vysavačem nebo vyklepáním byste měli provádět dvakrát týdně.
Manuální čištění se speciálním přípravkem
Pro důkladnější ruční čištění můžete využít také speciální přípravky. Ty mají buď formu prášku či pěny na suché čištění, a nebo tekutiny na mokré čištění. Seženete je ve větších drogeriích a specializovaných obchodech.
Při výběru buďte opatrní, zejména mokré čištění není vhodné pro každý koberec – především ten z vlny nebo hedvábí. Počítejte také s tím, že vlhkost prosákne pod koberec. Snažte se najít přípravek určený pro materiál vašeho koberce.
Jak to probíhá?
Nejdříve je potřeba koberec důkladně vysát. Suché čištění probíhá zpravidla tak, že do koberce zapracujete pěnu nebo prášek, necháte chvíli působit a poté znovu vysajete. U koberce s vysokým vlasem je vhodné k zapracování použít kartáč. Při mokrém čištění aplikujete přípravek, přebytečnou pěnu rovnou setřete vlhkým hadříkem a po uschnutí koberec důkladně vysajete. Vždy se řiďte pokyny na obalu čistícího prostředku.
Jednou za čas je potřeba strojové čištění
Pokud už koberec ztrácí svou barvu a původní vlastnosti, je rozhodně čas využít profesionální strojové čištění. To probíhá pomocí tepovače, který si poradí s naprostou většinou hluboko usazené špíny. I tepovač přitom dokáže čistit jak suchým, tak mokrým způsobem.
Vybraný čistící přípravek vhání do koberce pod tlakem vzduchu nebo vody a všechnu nečistotu rovnou nasává zpět. Díky tomu zanechává koberec i při mokrém čištění jen mírně vlhký.
První pomoc na skvrny
A co když se vám podaří koberec něčím polít nebo si do něj třeba děti utřou umazané ruce? Na první pomoc si můžete povolat tyto pomocníky, které v domácnosti určitě najdete:
- Ocet – pomůže odstranit skvrny od červeného vína nebo džusu. Ocet smíchejte s vodou v poměru 1:3, nastříkejte na skvrnu, překryjte mokrým hadříkem a zažehlujte, dokud skvrna nezmizí.
- Přípravek na nádobí – funguje téměř na jakékoliv čerstvé skvrny. Naneste ho na koberec, zapracujte houbičkou a setřete vlhkým hadříkem.
- Jedlá soda – poradí si s mastnými skvrnami a rozjasní zašlé barvy. Nasypejte sodu na skvrnu, zapracujte do koberce, nechte působit přes noc a pak vysajte.
- Kyselina citronová – pomůže odstranit čmáranice od propisek, fixů, nebo pastelek. Kyselinu smíchejte s vodou, vetřete do koberce a nechte působit. Místo pak umyjte vlhkým hadříkem a nechte uschnout.
Při odstraňování skvrn buďte ke koberci vždy šetrní a nedřete ho velkou silou. Používejte také pouze světlé houbičky. Ty barevné určené na nádobí rády pouští barvu.