Nejen ženy jsou milovnice stříbra. Není tedy divu, že stříbrné šperky patří k nejprodávanějším na celém trhu. Ať už se jedná o přívěsky, náušnice či řetízky, bez rozdílu často dojde ke zmatnění až jejich zčernání. Co ale v takovém případě dělat, aby náš milovaný stříbrný kousek nemusel skončit v zapomnění a zároveň abychom neutratili vysoké částky za profesionální čištění? Bude vám stačit jenom to, co již máte doma po ruce.
PROČ VLASTNĚ STŘÍBRO ČERNÁ?
Jedná se o jednoduchou a přirozenou chemickou reakci, kdy materiál oxiduje vlivem mnoha faktorů. Černání stříbra má na svědomí styk s kosmetikou, vlhkost, pH pokožky a podobně. Doba, za kterou tedy šperk ztrácí na svém lesku, je velmi individuální. Může jít o dny, týdny, měsíce či roky. A co potom?
MYCÍ PROSTŘEDEK NA NÁDOBÍ
Jedná-li se o šperk s perlou či kamínkem, sáhněte hned napoprvé ideálně po saponátu. Další body, jako třeba ocet s citronem, by šperku nemuseli udělat dobře. A jak na to? Jednoduše namočte do teplé vody s kapkou gelu hadřík a jemně cennost očistěte.
CITRON
Velmi známý a účinný pomocník v každé domácnosti. Stejně jako pár kapek citronu navrátí barvu zčernalému banánu, i vašemu šperku pomůže získat zpět jeho lesk.
Stačí dva hrnky vody smíchat se šťávou z celého citronu a pro větší účinnost přidejte i kuchyňskou sůl, nešetřete. Klenot do lázně namočte a po dobu pěti minut nechte působit.
OCET
Stříbrné šperky vlastnily už i naše babičky a přesně tuto metodu mají osvědčenou. Postupujeme podobně jako u citronu. Lžička octa připadne do litru horké vody, ta nám poslouží po dobu 15 minut jako lázeň. Poté omyjte pod vlažnou vodou, osušte a ukažte krásně zářivý šperk světu.
COLA
Miliony bublinek a kyselina fosforečná v tomto nápoji se o všechnu práci postarají za vás. Do samotné Coly kupříkladu náramek namočte, následně opláchněte a osušte.
ZUBNÍ PASTA
Asistenta nejenom pro bílé zuby stačí nepoužívaným kartáčkem nanést na drahocennost a smýt vlažnou vodou. Dávejte si však pozor na to, jakou pastu používáte, abyste si šperk nepoškodili.
JAK SE ČERNÁNÍ STŘÍBRA VYVAROVAT?
SUCHO A ZASE SUCHO
Stříbro byste měli držet co nejvíce v suchu a před každým koupáním takový předmět nejlépe na chvíli odložit. Jedná se hlavně o vodu s chlorem, kde je riziko mnohem větší. Důležitou roli hraje i pot, kvůli kterému dochází ke znehodnocení dříve.
MÍSTO VE ŠPERKOVNICI
Můžete-li nechat Váš stříbrný řetízek při namáhavých fyzických pracích, úklidu, spánku či sportu ve šperkovnici, děláte to nejlepší pro to, abyste zamezili brzkému a zbytečnému znehodnocení.
RHODIUM JE VÝHODOU
Rhodium je lesklý bílý kov, který naprosto perfektně odolává korozi. Pokud si vyberete šperk, který prošel takovou úpravou, máte vyhráno. A to hlavně proto, že tato vrstva stříbro chrání a dodává mu potřebnou odolnost.
Pokud jste ani po našich radách nedošli k úspěchu, řekněme třeba kvůli stáří šperku, udělejte si výlet do specializovaného klenotnictví a zeptejte se na radu profesionálů.