Tepelná čerpadla patří dnes mezi oblíbené a časté způsoby vytápění. Levný provoz je ale vykoupen vyššími pořizovacími náklady. Kdy je možné dosáhnout na dotaci a kdy se tepelná čerpadla vyplatí? Pojďme se tomu podívat na kloub.
Tepelná čerpadla: Jak vlastně fungují?
Funkce čerpadel spočívá v tom, že čerpají nebo přesouvají teplo z jednoho místa na druhé pomocí kompresoru a struktury kapalného nebo plynného chladiva, kterým je teplo odebíráno z vnějších zdrojů a poté čerpáno do vnitřních prostor.
Tepelná čerpadla nám nabízí celou řadu výhod. Samy o sobě spotřebují méně elektřiny než plynové či elektrické kotle, v létě navíc mohou fungovat jako klimatizace. Jsou vhodné do novostaveb, ale i do starších, ale zrekonstruovaných domů. Postarají se o vytápění i ohřev teplé vody.
Teplená čerpadla můžete kombinovat se solárními panely, což vede k větší sobestačnosti i ekologičtějšímu bydlení.
Dotace na tepelná čerpadla
Díky programu Nová zelená úsporám Ministerstva zahraničí můžete čerpat dotace na pořízení tepelného čerpadla, což vám počáteční investice významně sníží. Jaké jsou podmínky?
Státní dotace můžete získat na zateplení rodinného či bytového domu i na výstavbu či nákup domu s nízkou energetickou náročností. S cílem snížit energetickou náročnost budov stát poskytuje dotace na všechny druhy tepelných čerpadel voda–voda, země–voda, vzduch–voda. Je ale třeba, abyste byl vlastníkem nebo spoluvlastníkem nemovitosti, aby se nacházela na území ČR a zároveň se musí jednat o objekt určený k trvalému bydlení, ne chatu. O dotaci můžete žádat, pokud se tepelným čerpadlem rozhodnete nahradit stávající neekologický kotel na pevná paliva. Maximální výše příspěvku je ve výši 120 000,-
Majitelé novostaveb musí mít v projektu certifikované tepelné čerpadlo i systém větrání s rekuperací.
Hluk tepelných čerpadel
Některé druhy tepelných čerpadel se mohou vyznačovat zvýšenou hlučností. Jedná se zejména o zařízení typu vzduch-voda. Je proto důležité a naprosto klíčové vhodně umístit venkovní jednotku a v domě pak čerpadlo dát do odhlučněného prostoru, který bude buď mimo obývané prostory anebo bude alespoň zvukově izolován.
Výhody tepelných čerpadel
- nižší provozní náklady
- dlouhá životnost
- větší bezpečnost
- menší nároky na údržbu
- snížení emisí
Nevýhody tepelných čerpadel
- složitější instalace
- vyžaduje povolení k plánování
- některá čerpadla mohou být hlučná
Druhy tepelných čerpadel
Tepelné čerpadlo vzduch–voda
Tohle čerpadlo odebírá energii z venkovního vzduchu a teplo využívá pro ohřev vody. Jedná se o nejlevnější variantu čerpadla, ideální pro domy, které nemají větší pozemek. Instalují se jednoduše a rychle, počáteční náklady jsou nižší. Snadno se využívají i v letním období pro chlazení. Oproti tomu je ale třeba počítat s cca o 30 % vyšší spotřebou elektřiny než u jiných druhů čerpadel, nižší cena je také vykoupena kratší životností kompresoru i zvýšenou hlučností venkovní jednotky.
Tepelné čerpadlo vzduch–vzduch
Tepelné čerpadlo odebírá teplo z venkovního vzduchu a ohřívá vzduch uvnitř budovy. Ohřívá vzduch přímo bez topného systému, vyznačuje se nejnižší pořizovací cenou v porovnání s jinými druhy čerpadel. Jednoduše a rychle se instaluje, oproti tomu je počet vnitřních jednotek připojených k venkovní jednotce omezen, nehodí se proto pro větší počet menších místností. Nelze s ním ohřívat vodu. Je ideální pro domy či byty vytápěné elektřinou, hodí se také na chaty či chalupy, které může v době vaší nepřítomnosti vytápět na nižší stupeň, ovládat je můžete i z mobilu.
Tepelné čerpadlo vzduch–voda
Teplo odebírá z odpadního větracího vzduchu. Vzduch je poté čerpadlem ochlazen a teplo využito na ohřev vody i vytápění. Nahrazuje tak rekuperační výměník odpadního vzduchu, vyznačuje se ale také nižším výkonem pro dané množství větracího vzduchu.
Tepelné čerpadlo země–voda
U tohoto druhu čerpadla už je třeba většího pozemku. Odebírá totiž teplo z plochy zahrady. Pod povrchem země jsou uloženy plastové hadice plněné nemrznoucí směsí, které přenáší teplo mezi čerpadlem a domem. Hodí se tak pro rodinné domy s vhodným pozemkem. Výhodou je až o 30 % nižší spotřeba elektřiny, než je tomu u tepelných čerpadel, které odebírají teplo ze vzduchu. Vyznačuje se také nižšími investičními náklady i delší životností, navíc je čerpadlo bezúdržbové. Nemusíte se bát ani přílišné hlučnosti. Oproti tomu je třeba si dobře rozvrhnout umístění hadic v zahradě, v případě budoucích stavebních úprav by pro vás mohly představovat komplikaci.
Tepelné čerpadlo země–voda–vrt
Existují i čerpadla, která odebírají tepelnou energii pomocí vrutu v zemi. Vruty se provádí o hloubce 80–250 m. Zaručí vám stabilní výkon i vysoký topný faktor i při extrémně nízkých teplotách. Ušetří vám také za elektrickou energii a využít je můžete i pro chlazení domu. Rovněž se jedná o bezhlučné zařízení, jen je potřeba počítat s vyšší počáteční investicí, která se z velké části odvíjí od pořízení vrtů (pro které je třeba i stavební povolení).
Tepelné čerpadlo voda–voda
Teplo může čerpadlo čerpat i ze spodní nebo geotermální vody. Dosahují nejvyšších topných faktorů ze všech druhů čerpadel, oproti čerpadlům s vrty se jedná navíc o méně nákladnou variantu. Odpadní teplo můžete využít i zpětně v technologických procesech. Oproti tomu jste limitováni lokalitami s dostatkem spodní vody. Počítejte také s vyššími náklady na servis a údržbu.