Velikonoce nejsou jen křesťanský svátek, kdy se oslavuje Ježíšovo zmrtvýchvstání, ale jsou to také svátky jara, jeho vítání, je to období lidových tradic a společně strávených chvil. Společné chvíle jsou ještě příjemnější, pokud se scházíme v pěkném prostředí, kde je cítit pohoda a kde je přítomná radost. Krásné velikonoční dekorace, ubrusy, prostírání i velikonoční vajíčka vám tu pravou jarní pohodu navodí.
Začněte jarním úklidem
Jarní úklid nemusí být žádná šílená uklízecí jízda, kterou budete prožívat několik týdnů. Uklidit je nezbytné jen tak, abyste se i s návštěvou cítili dobře. Čistá okna, která do domu pustí sluníčko, jsou základ, stejně jako uklizený balkon nebo zahrada, jejichž čas právě s jarem přichází. Doma pak stačí vysmýčit pavučiny, aby vás velikonoční koledníci nepomluvili a máte vystaráno.
Vezměte to od podlahy nebo ode dveří
První místo, které může na příchod Velikonoc a jara upozornit, je bezpochyby dveřní prostor. Velikonoční rohožka asi nebude to pravé, ale nazdobený květináč určitě ano. Mladé jarní proutky v kombinaci se stužkami, velikonočními vajíčky a kvetoucím zlatým deštěm jsou nejlepší velikonočně-jarní ozdobou. Květináč nebo květináče můžete postavit vedle dveří a každému tak dáte najevo, že ve vašem domě se jaro slaví a vítá.
V bytech je výzdoba přede dveřmi o něco náročnější, ale pomohou s ní velikonoční věnce. Ty se samozřejmě hodí i na dveře u domů nebo dokonce do interiéru. Velikonoční věnce se věší na dveře, na okenní kliky, dávají se na stoly a může se u nich také zapalovat svíčka.
Velikonoční věnce jsou tradičně vyráběny z proutí, ze zelených trav, z květin nebo alespoň z jejich imitací. Zdobí se veselými jarními barvami, dominuje žlutá se světle zelenou, nechybí stužky, vajíčka, malá kuřátka, zajíčci ani motýli nebo včelky. Všechny symboly jara na velikonoční věnec patří a ten zase patří do každé domácnosti, kde se slaví nejen Velikonoce, ale především příchod jara.
Velikonoce se slaví především v kuchyni
Stejně jako o Vánocích, také o Velikonocích prožíváme období oslav a pořádných hostin. A hostiny se obvykle odehrávají v kuchyni. Právě kuchyně je srdcem domova a také centrem velikonočních setkání. Koledníci si dají v kuchyni čtvrtku a kousek mazance nebo beránka a holky se v ní celé dny točí, aby měly co nabídnout. Aby byla kuchyňská atmosféra dokonalá, je potřeba pořídit si vhodný velikonoční ubrus a také prostírání.
Velikonoční ubrusy a prostírání jsou na rozdíl od těch každodenních rozverné a hravé. O Velikonocích můžete mít prostřeno se zajíčky a beránky, můžete mít ubrus s roztomilými kuřátky a plný veselých barev jara. Mláďata k jaru bezpochyby patří, a proto nám právě Velikonoce umožňují dodat domovu trochu roztomilosti, kterou v běžném životě občas upozaďujeme. Tak si dovolte být rozverní a kupte si pořádný jarní ubrus, který určitě využijete i napřesrok.
Velikonoční vajíčka jsou nejznámějším symbolem
Velikonoce si bez vajíček nelze představit. Vejce symbolizují nový život, jsou spojována s plodností a představují také vzkříšení. Díky skořápce panuje přesvědčení, že vejce jsou také symbolem bezpečí a jejich zvýšená konzumace během Velikonoc se váže pravděpodobně k postnímu období, kdy byla vejce zakázanou potravinou. Všichni se po půstu těšili, až si zase vajíčko dají.
Vajíčka jsou odměnou pro koledníky i krásnou ozdobou. Zdobí se s nimi větve kočiček, zlatého deště nebo jakékoliv jiné jarní proutky. Krásně vypadají ve váze s květinami, ale také na záclonách nebo jen tak naaranžovaná v misce či ošatce. Můžete si vybrat křiklavé barvy, jemná pastelová vajíčka i ta čistě bílá. Důležité je přinést si s tímto symbolem do domu právě plodnost, úrodnost a život sám o sobě.
Velikonoční oheň zahřeje i na duši
Zapálení ohně coby vzdání pocty Ježíši je pro křesťany klíčovou součástí Velikonoc. Pokud ale svátek nevnímáte vyloženě coby Ježíšovo zmrtvýchvstání, můžete si užít alespoň symboliku velikonočních svíček. Oheň i světlo v jakékoliv jiné podobě představuje život, osvícení cesty v temnotách, a právě k Velikonocům se svíčky vztahují již podle prastaré tradice.
Zvykem je, že jsou velikonoční svíčky bílé, protože je to barva naděje a života, ale vy si můžete velikonoce rozzářit jakkoliv se vám zachce. Velikonoční svíčky mohou být velkou součástí vaší výzdoby, mohou být ve tvaru vajíček, s potiskem zajíčků, klidně postačí i obyčejné svíčky v jarních barvách. Vnesou vám domů světlo tak jako tak, jde jen o to, aby vás pohled na ně skutečně těšil.
Velikonoční figurky ozdobí i zabaví
Neodmyslitelně k velikonocům patří také figurky. Čokoládové, které dáváme koledníkům, i ty okrasné, kterými si zdobíme zahrady i domovy. Figurky v jedné i druhé variantě zaručeně ocení děti. Těmi čokoládovými se nacpou a s těmi okrasnými si mohou pěkně pohrát.
Velikonoční figurky můžete sehnat ve větších rozměrech a z materiálů, které vydrží nestálé jarní počasí, takže si jimi můžete ozdobit exteriéry. Pokud se ale bojíte, že by se vám figurky poztrácely, pořiďte si je raději domů, třeba z porcelánu a vystavte si je na okně, u velikonoční tabule nebo kdekoliv jinde. Krásně vypadají porcelánoví zajíčci, jejich symbolika je sice stále neobjasněná, ale k Velikonocům už zkrátka patří.
A tak jako všechny zmiňované symboly, křesťanské, pohanské i historicky neobjasnitelné, patří k Velikonocům radost, dobré jídlo a pití a skvělá nálada. Tak se na letošní svátky jara pořádně připravte a užijte si každou minutu.